Program

About the event:

Nová syntéza se vrátí potřetí v historii jako vzpomínka na Radima Hladíka.

Legendární Blue Effect Radima Hladíka nahrál v první polovině 70. let s jazzovým orchestrem dvě kultovní LP desky s názvem Nová syntéza. Nadčasové nahrávky rockové kapely s velkým big bandem vrátil Hladík na pódia znovu v roce 2016, několik měsíců před svou smrtí. Nyní se unikátní projekt pod dohledem Hladíkovy rodiny zhmotní potřetí.

Na pódiu budou původní členové Blue Effectu s vynikajícím chrudimským Kyx Orchestra, kteří s Hladíkem skladby nastudovali již v roce 2016. V roli hostů se objeví Viktor Sodoma, Pavel Bohatý, Iva Marešová, Adam Krofian, Tomáš Fröde a Yannick Tevi.

Nahrávka Nová Syntéza z roku 1971 propojila rockery s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Bigbítová kapela tak najednou dostala “nátěr jazzu”, což jí v přituhující normalizaci pomohlo. “Foukl ze světa vítr kapel, jako třeba Chicago, a začala doba fúze rocku a jazzu. A Blue Effect to tehdy chytil za pačesy,” popisuje manažerka projektu Zlata Hladíková. “První Nová syntéza byla jen orchestrální, aby muzikanti nenarazili s texty. Měla úspěch, prošlo to v rozhlase, tak se nakonec povedlo udělat i další desku, tentokrát nejen s kapelou, ale i se zpívanými texty,” vysvětlil tehdejší dirigent rozhlasového jazzového orchestru Kamil Hála.

Po více než 40 letech se obě syntézy vrátí s o generaci mladšími muzikanty a s vynikajícím chrudimským Kyx Orchestra (dirigent Roman Fišer). Mezi zajímavosti Nové Syntézy patří i to, že v původním orchestru hrál například mladý Laco Deczi nebo, že úvodní motiv skladby Má hra z roku 1971 vysamplovala slavná americká kapela One-T do písničky The Magic Key, která se stala celosvětovým hitem.

Less

Follow artist

Akce na Facebooku

More events

Tomorrow
19/10

18:30

Pavel Sedláček 80+

Buy tickets
Thursday
21/10

19:00

Meky Žbirka – CANCELLED

More info
Sunday
31/10

14:00

20 years of Balbínka

More info
Tuesday
2/11

19:30

Dr MAX 40 years +album release party

Buy tickets
Show full program