Program

O akci:

Náhradní termín za 30. 10. 2020 / 29. 10. 2021. Vstupenky zůstávají v platnosti.

Tři slova, patnáct desek, čtyřicet let. Kapela, která nikdy nepatřila k mainstreamu, ale bez které by byla celá post-punková hudba nepoměrně chudší. Kapela, jejíž fanoušci vytvořili během čtyř dekád Rodinu. Kapela, kterou v polovině 80. let označila nadšená kritika za „Nejlepší věc v anglickém rocku od dob The Clash.“ Kapela, která „na stará kolena“ překvapivě nahrává jedny z nejlepších alb své kariéry.

Severoanglický Bradford, začátek 80. let, frustrace z thatcherismu by se dala krájet. Razantně nastupující trio jménem New Model Army, v jehož čele stojí zpěvák a kytarista Justin Sullivan (kvůli úřadu práce se tehdy schovával za pseudonymem Slade The Leveller), dává téhle éře charakteristický zvuk: skladby na prvních deskách reflektují Falklandskou válku, nezaměstnanost, třídní napětí. Názvy jako 1984, Vengeance, Spirit Of The Falklands, nebo Tension hovoří za vše. New Model Army byli ovšem také mezi prvními, kdo začali do punku vnášet inspirace folkem a soulem – a přidaly se další nálepky: political-rock, goth, ale i metal.

Kapela byla v první části své kariéry několikrát na prahu skutečného komerčního úspěchu, na to ale byli New Model Army naštěstí vždy až příliš „divní“. Přesto: když v roce 1989 vyšla klíčová deska Thunder And Consolation, byla trojice na vrcholu popularity. Kdo by tenkrát řekl, že NMA budou ještě v roce 2020 produkovat nahrávky, které se minimálně vyrovnají perlám z konce 80. let? Ale je to tak: báječná deska Between Dog and Wolf z roku 2013 uvedla novou éru New Model Army, jejímž vyvrcholením je zatím loňské album „From Here,“ které Sullivan a spol. nahrávali ve studiu na malém norském ostrůvku Giske, za jehož prosklenými zdmi buší do skalnatého pobřeží severní Atlantik. „Nikdy jsme se nemohli rozhodnout, jestli jsme vlastně ´Thunder´, nebo Consolation,“ charakterizoval jednou New Model Army sám Sullivan: „Ale život se vlastně skládá z obou, takže je to v pohodě.“

Číst více

Sledujte interpreta

Akce na Facebooku

Další akce

Pondělí
9/10

18:30

Luboš Pospíšil & hosté, Jan Hrubý a Jan Haubert

Více informací
Čtvrtek
12/10

19:30

The Sisters of Mercy / UK – VYPRODÁNO

Vyprodáno
Neděle
15/10

19:00

Inhaler / IE, support: Nieve Ella – VYPRODÁNO

Vyprodáno
Pondělí
16/10

19:30

Public Image Ltd / UK

Poslední vstupenky
Zobrazit celý program