Program

O akci:

Rodák z Vancouveru Dan Bejar vulgo DESTROYER se poprvé za 20 let své umělecké dráhy představí naživo konečně také v České republice, a to v rámci celosvětového turné k velmi úspěšnému, v loňském roce vydanému a stále aktuálnímu albu Poison Season. DESTROYER vystoupí se svým osmičlenným ansámblem. A máme velkou radost, že právě v Praze (jako na jen málo dalších štacích po Evropě) Destroyerův večer otevře jeho mladší kolega ze stáje Dead Oceans, illinoiský rodák, největší objev chicagské folk-rockové scény posledních let – Ryley Walker.

Dan Bejar toho má za sebou hodně. Jen právě s projektem Destroyer stačil vydat již deset alb. Krom toho však působil také v kapelách The New Pornographers nebo Swan Lake. Debutová kolekce Destroyeru We’ll Build Them A Golden Bridge vyšla už v roce 1996. Tehdejší nahrávka vznikla v domácích podmínkách, ale i v takto lo-fi zvukovém hávu nešel přeslechnout Bejarův dar pro silnou melodii, jenž jej neopustil dodnes. Na každé další nahrávce však Destroyer zní vždy trochu jinak a v jeho tvorbě se prolínají různorodé hudební vlivy. Dle vlastních Bejarových slov je tomu tak záměrně – vždy chce začít od nuly a na nic nenavazovat, tedy ani na zvuk a náladu předchozí desky. V roce 2011 se Destroyeru v souvislosti s kritikou vyzdvihovaným albem Kaputt dostalo nominace na prestižní Polaris Music Price. Cenu ale nakonec uzmuli Arcade Fire, slavnější kolegové ze stejné vydavatelské stáje (Merge Records) za The Suburbs.

Zatím poslední (už desáté) album Destroyeru Poison Season vyšlo v srpnu 2015. Bejar se skupinou na něm dle mnohých předložil dosud svou nejlepší a hudebně velice pestrou nahrávku. Balady postavené na smyčcových aranžích střídají řízné rockové songy, vše propojuje Bejarův nezaměnitelný, nakřáplý hlasový projev. Poison Season je doopravdy jedním z nejzajímavějších a nejdůležitějších alb loňského roku. A nedělá to z něho jen vysoké hodnocení třeba na Metacritic (86 %) a uznání hodná umístění ve výročních žebříčcích tak respektovaných mezinárodních médií jako jsou magazíny Uncut nebo Under the Radar, či servery Pitchfork, Drowned in Sound nebo The Line of the Best Fit. Co se týče živého provedení desky, se kterou vyráží na evropskou tour, na jejíž trase konečně nebude chybět ani Praha, Destroyer nijak netroškaří – v doprovodné kapele vedle kytar, kláves a bicích nástrojů své místo zaujímají i saxofon, příčná flétna nebo trubka. Je tedy jasné, že je zaděláno na jedinečný koncertní zážitek.

Ryleyho Walkera mělo tuzemské publikum našim prostřednictvím šanci už jednou zažít naživo – v rámci českobudějovické koncertní série Ostinato na podzim 2013. V tu dobu to ovšem bylo ve dvojici s Danielem Bachmanem (Sacred Harp) a s čistě instrumentálním repertoárem àla John Fahey. Ne že by to nebyl velký zážitek, ale svou sólovou, písňovou, jazzem šmrncnutou folkovou polohu si Ryley schovával pro období následující. Nejdříve u Tompkins Square natočil debutovou kolekci All Kinds OF You, jíž magazín Uncut bez problémů hned zařadil mezi nejlepší alba roku 2014 vůbec, což nejspíš mladíka (roč. 1989) vyhecovalo natolik, že hned v březnu 2015 mu už na značce Dead Oceans vychází album další. To nese název Primrose Green a od jeho vydání jsou ze všech stran přes rok slyšet jen ódy, že chicagská songwriterská scéna už dlouho nezplodila takový talent. Ty ódy mají pravdu a je jasné, že poté, co Ryley nejdřív zkoušel různé styly od punk/noise až po klasickou kytaru (prstové vybrnkávání ostatně používá nadále), našel svoji parketu v rozvíjení folk-rockové americany v kombinaci s přiznaným obdivem k britské folkové scéně let šedesátých (Davey Graham, John Matyn ad.) a je v tom rovnou mistrem. Praha má kliku, že Ryleyho Walkera před Destroyerem zažije právě v tomto jeho šťastném období!

LINE-UP:
20:00 doors
20:30 RYLEY WALKER
21:30 DESTROYER

Číst více

Sledujte interpreta

Akce na Facebooku

Další akce

Dnes
21/2

19:00

Rohony – křest alba – VYPRODÁNO

Vyprodáno
Zítra
22/2

20:00

DJ Krush / JP, support: Philip T.B.C. feat. LifeSize MC and Nisha Di

Koupit vstupenky
Pátek
23/2

21:00

Pop 80’s & 90’s video party DJ Jirka Neumann

Vstupenky na pokladně
Sobota
24/2

21:00

Pop 80’s & 90’s video party DJ Jirka Neumann

Vstupenky na pokladně
Zobrazit celý program