Program

Slet bubeníků oslaví 15. výročí

Jubilejní 15. ročník Sletu bubeníků si vepsal do štítu podtitul “Ktož sú boží bubeníci”. Ve sletové squadře letos uvidíte Pavla Fajta, Pavla Koudelku, Miloše Vacíka, Tomáše Reindla a novou posilu, leadera Tata Bojs Milana Caise. Společně s nimi vystoupí mužský sbor Affetto a izraelská zpěvačka Kamila Kama. Praha se dočká náletu bubeníků 23. října v Lucerna Music Baru.

„Geograficky je Slet rozkročen od pouští Blízkého východu až po Vltavu. V rámci dvouhodinového koncertu zazní inspirace gregoriánským chorálem, husitskými písněmi, můžeme se těšit na hřmotné bubenické polyrytmické groovy, hrané na bicí soupravy, tympány, elektroniku a basové bubny,” upřesňuje autor a producent projektu Romek Hanzlík. Rytmickou smršť posílí rovněž mužské hlasy sboru Affetto a izraelská zpěvačka Kamila Kama, přinášející do programu silný, expresivní zpěv a prvky performance.

Vstupenky jsou v prodeji za 340 Kč v síti Ticketportal. Online ZDE.

Umělecký vedoucí říjnového Sletu bubeníků Pavel Fajt upřesňuje: „Již dlouho mi v hlavě zní kombinace silných, hřmotných, polyrytmicky komponovaných a žánrově neurčitých bicích partů hraných převážně na evropské bicí nástroje, spolu se zpěvovými party z dob, kdy vznikalo evropské hudební povědomí, s gregoriánskými chorály s jejich duchovním rozměrem v kombinaci s bojovně působícími husitskými písněmi. Válečné hordy husitů a táboritů, a jejich touha a nadšení po změně tvořily dějiny. Bojové písně husitů před každou bitvou otřásaly sebevědomím nepřátel a pomáhaly jím vítězit. Tyto písně zazní ve velmi netradičních, bubnových aranžích na letošním Sletu.“ Základ sestavy tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i etnické hudbě (Pavel Fajt, Pavel Koudelka). Perkuse bude obhospodařovat Tomáš Reindl a Miloš Vacík. A ani letos nechybí v týmu ženský element. Pozvání přijala izraelská performerka a zpěvačka Kamila Kama. Hutné spodky podpoří bubeník Milan Cais (Tata Bojs), jehož umělecký rozptyl slibuje výlet do dalších hudebních i výtvarných oblastí. Další bubeníci jsou zatím v jednání.

Svým pojetím je Slet bubeníků naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají z různých zákoutí hudebního světa, z různých stylů a z různých domovských skupin. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společného tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, etnických vlivů a inspirací. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.