Program
Datum akce: 24/2 20:00

24. února se budou předávat již desáté ceny Vinyla

Již podesáté budou uděleny ceny Vinyla pro svébytné a originální české hudební tvůrce a kapely. Odborná porota, složená převážně z řad aktivních hudebních publicistů, vybere to nejzajímavější za rok 2020 v kategoriích Deska roku, Objev roku a Počin / Událost roku.

Letos poprvé bude také udělena Cena Jany „Apačky“ Grygarové pro mladé hudební publicisty/ky.
Vyhlášení proběhne formou online-streamu z Lucerna Music Baru. Nebudou však scházet koncerty tří mimořádných hudebních projektů, nominovaných v kategoriích Objev a Deska roku 2020. Živě vystoupí 58 G, Amelie Siba a Black Tar Jesus.

58 G (nominace Objev roku)
Z fotbalových Teplic až na rapový trůn. Tomáš Kučera alias TK27 si vysloužil zájem médií (i fotbalových funkcionářů) pichlavou hostovačkou na tracku Cashanovy Bulhara a Labella, rozhodně ale nikdy nechtěl zůstat pouhou kuriozitou „rapujícího fotbalisty“. 58G je jeho jihlavské trio, které na svém debutu 58 tape vol.1 servíruje ohlasy hiphopových subžánrů jako jsou grime, trap nebo drill smíchané s nevábnou realitou života v jihlavských ulicích. TK27, Doktor a Humla natočili nekompromisní pozdrav z českého maloměsta pozdního kapitalismu a jeden z nejlepších rapových debutů posledních let.

Amelie Siba (nominace Deska a Objev roku)
Pražská písničkářka Amelie Siba si prožila svůj velký průlom ještě před dovršením dvacátého léta svého věku. V roce 2019 debutovala EPčkem It Was Nice to Meet You a následně zvítězila v talentové soutěži 1band2play pořádané časopisem Full Moon. Po vydání jejího debutového alba Dye My Hair už ale nestačí mluvit jen o velkém talentu – deska ji rovnou katapultovala do první ligy domácí alternativní scény. Nahrávka nabízí zasněné indiefolkové melodie s delikátní elektronikou protkané pokojíčkovou intimitou. Se svými příběhy zlomených srdcí i mlžných vzpomínek na dětství se Amelie Siba skvěle trefila do rozjímavé nálady lockdownů a social distancingu.

Black Tar Jesus (nominace Deska roku)
Rok 2020 byl pořádně šílený, ale „year insane“, o kterém je řeč v názvu desky Black Tar Jesus přišel pro jediného stálého protagonistu kapely Tomáše Kopáčka ještě o něco dřív. Na třetí řadové desce Black Tar Jesus – první po dlouhých sedmi letech – jsou zapsané divoké měsíce, které prožil po traumatickém rozchodu. Večírkové historky z Ankali, rauš i těžká deprese, Year Insane míchá opojný psychedelický koktejl z žánrových ingrediencí, jako jsou shoegaze, bedroom pop nebo emo. Deska ale zároveň duchem svojského diy navazuje na jeho předchozí projekty Mon Insomnie, Tempelhof, Peter Vtin, India nebo Latviri, z nichž některé slavily úspěchy i v zahraničí. Při natáčení desky Black Tar Jesus posílil bubeník Ondřej Blaha, se zvukem pomohl Oliver Torr.

Moderuje: Saša Michailidis
Živě: https://www.facebook.com/Vinyla.cz a na dalších platformách (bude upřesněno).